online randevu tedavi ücretleri

Ayak Tabanında Nasır Neden Olur?

Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan bölgemiz ayak tabanımızdır. Basma pozisyonumuza göre çok dar bir alanda bu kadar ağırlık taşımaktayız. Normalde bu ağırlığı taşırken ve olabilecek küçük travmalardan zarar görmemek için tabanımızın derisi vücudumuzun en kalın derisi haline gelmiştir. Felç veya herhangi bir sebeple ayaklarına basmayan kişiler dışındaki herkeste bu böyledir. Felçli insanların ayaklarının tabanı yüz derisi kadar zariftir.

Taban Nasırları
Nasırın en sık görüldüğü alandır. Bir adet olabildiği gibi aynı kişide onlarca olabilmektedir. Yine büyüklüğü 2-3 mm olabileceği gibi 3-5 cm kadar büyüyebilmektedir. En büyük ağırlığı taşıdığı için en şiddetli ağrı da yine bu nasırlarda olmaktadır. Büyüklüğü arttıkça tedavisi de zorlaşır.

Taban Nasırı Neden Olur
En önemli sebep ağırlık taşımasıdır ama herkes ağırlık taşırken bazı kişilerde olması bazı ek nedenler olmasındandır. Vücut bir noktada travma ile karşılaşırsa o bölge derisini kalınlaştırır ancak travma rutin bir şekilde devam ederse bu kalınlaşma tepesi doku derinliğine ilerleyen huni şeklinde bir değişim olur. Huni gibi yapının tepedeki noktasına nidus (kök) denir. Yani görünen yeri geniş kökü nokta kadar dar bir kalınlaşma olur.

Reaksiyonel bir gelişme olsa da hastalık olarak değerlendirilir. Yanlış olarak bilinen ayakkabının dar olması değil her adımda bir noktaya dokunmakla ilgilidir. Dar ayakkabıdan çok geniş ayakkabı nedenlerdendir.

Taban Nasırı Tedavisi
Tedavinin özü kalınlaşmış derinin o bölgeden uzaklaştırılmasıdır. Tedavi iki sınıfa ayrılır.

– Geçici rahatlama sağlayan tedaviler, evde uygulanan tedaviler.
– Kalıcı olarak nasırı yok edenler.

Evde Nasır Tedavisi
Bunlar geçici çözümlerdir.

Ponza taşı
Kalınlaşmış deriyi zımpara etkisiyle üstten sıyırma şeklinde etkili olur. Üst kısım alınınca nidus denilen tepe noktaya gelen basınç azalır ve ağrı azalmış olur. Kökü alınmadığı için haftalar aylar içinde aynen eskisi gibi olur, bu dönemde hasta kısmen rahat eder. Tercihen banyo sonunda uygulanmalıdır.

Nasırı Jiletle Kazıma
Ponza taşı gibi etkili olur, en yüzeyden ince tabakalar halinde kaldırılır. Derinden kesme riski sebebiyle ponza taşından daha riskli bir uygulamadır. Çok dikkatli yapılmalıdır çünkü özellikle şeker hastaları gibi ek sorunu olanlarda ayak bölgesi yaralanma ve iltihaplanmaları risklidir. Banyo bitiminde daha rahat uygulanır ve daha hijyenik olur.

Nasır Bandı
Üzerinde deriyi eritici etkiye sahip asit içeren gazlı bez bulunan flasterdir. Yapıştırılır ve mümkün olduğunca uzun süre orada kalması sağlanır. Evde uygulanan diğer yöntemler gibi kök çıkaramadığı için geçici çözümdür.

Kalıcı Nasır Tedavileri
bu yöntemler daha etkili yöntemlerdir çünkü temel sorun olan kök (nidus) çıkarılmış olur. Tekrar etme ihtimali düşüktür, hasta ayakkabı tarzını değiştirirse tekrar etme ihtimali daha da azalır.

Radyo Frekansla Nasır Tedavisi
Radyo dalgalarıyla dokuda kontrollü tahribat oluşturulur, aynı anda kök te yok edilmiş olur. Son derece pratiktir. Nasırın alındığı nokta açık bırakılır. Etrafından gelen yeni, temiz ve ince deri ile kapanır. İşlem 2-3 dakika sürer, hasta aynı anda işine dönebilir, kabul edilebilir düzeylerde ağrı olur.

Taban Nasırı Ameliyatı
Yuvarlak şekilde nasırın etrafı balık şeklinde yani elips şeklinde kesilerek köküyle birlikte çıkarılır. Ortaya çıkan açıklık kalın dikişlerle kapatılır. Zaten gergin olan ayak tabanı dikişlerle daha da gerilir. Bu gerginlik sebebiyle ağrı belirgindir ve dikişlerin açılma riski yüksektir. Köküyle çıkarıldığı için ayakkabı tarzının değiştirilmesi halinde tekrar ihtimali düşüktür ancak kalın deriler birbirine dikildiği için radyo frekans yönteminden daha sık tekrarlar.

Nasır Ameliyatı Sonrası
Radyo frekans yöntemine göre ağrı fazladır, ağrı kesici almak gerekir. 1-2 hafta yıkanmaması önerilir. 2 haftanın sonunda dikişler aldırılır. İşe dönüş 1 hafta içinde olabilir. Dikişler aldırıldıktan sonra ayakkabının türü değiştirilmeli hatta 3-4 çift ayakkabı alınıp günlük değiştirilmelidir.

Nasır Ameliyatını Hangi Doktor Yapar
Genel cerrahi branşına girmektedir ancak ortopedi uzmanları da yapabilmektedir. Bunların dışında geçici tedavileri uygulayan ayak bakım uzmanı denilen güzellik uzmanları ve podoloji uzmanı denilen kişiler yapabilmektedir. Güzellik uzmanlarının ve podologların uygulamaları birkaç haftalık rahatlama sağlayan evde yapılan uygulamaların benzerleridir

Nasır Ameliyatı Yapan Hastaneler
Her hastane yapabilir ancak nasır konusuyla daha fazla ilgilenen doktorlar:

İstanbul
Op Dr Seher Şirin (Bakırköy) 0212 572 72 65 veya 0542 621 0888
Op.Dr.Nizam KURTDERE (Şişli) 0532 463 9682 veya 0212 246 10 04
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS (Kadıköy) 0542 231 2823 veya 0216 357 00 02

İzmir
Op.Dr.Demet AĞRAS 0542 295 52 54 veya 0232 4221006

Bursa
Op.Dr.Ergun AYGÖREN 0532 152 26 75 veya 0224 2491006

Ankara
Op.Dr.Adil ALTINSOY (Ankara) 0532 350 2587 veya 0312 431 75 47

Nasır Ameliyatı Ücreti
Nasır tedavisinde radyo frekans uygulama ücretleri genellikle şu şekildedir. Tedavi bölgesel uyuşturmayla yapılır, nidusun çıkarıldığından emin olunur. Ücretlendirme nasırın büyüklüğü ve sayısına göre yapılır. Çapı 1 cm ye kadar olan nasırın tedavi ücreti 1000 TL birden fazla sayıda nasıra müdahale edilirse birinciden sonraki her nasır için 500 TL alınıyor. Bu ücretler SGK’sı olanlara % 50 olarak uygulanır yani ilk nasır 500 eklenen her nasır 250 TL’dir. 1 cm den daha büyük nasırların ücretlendirmesi muayeneyle veya gönderilecek fotoğrafa göre yapılır.

12 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. hocam merhaba benim ayak tabanım da yaklaşık 3 senedir nasır var ama acımıyordu 10 gündür sızı var ve nasır bandı kullandım sızı aynen devam ediyor bunu nasıl yok edebilirim .

  1. Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Berna;
   Nasır bantları işe yaramıyor ise radyofrekans yöntemiyle kökünden hatalığınızdan kurtulabilirsiniz. Tabikide öncelikle muayene olmanız gerekir. Muayenemiz ücretsizdir. Karar veriseniz 212 572 72 66 numaramızı arayarak iletişime geçebilirisniz. Geçmiş olsun

 2. iki ayağımda parmak aralarımda nasır var. nasır bandı kullandım ama geçmiyor. radyo frekans yönteminin fiyatını öğrenebilir miyim

  1. Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba;
   nasırınızı görmek gerekir. 542 621 08 88 numaramıza whatsaptan görüntü atarsanız bakıp geri dönüş yapalım. Geçmiş olsun

 3. merhaba ayak tabanımda 3 adet nasır var. bunları aldırmak istiyorum. nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz

  1. Genel Cerrahi Uzm Seher ŞİRİN

   Merhaba
   radyofrekans yöntemi ile ameliyatsız yöntemle yapmaktayız. 212 572 72 66 numaramızı arayabilirsiniz. Geçmiş olsun

 4. hocam merhaba ayağımın altında sert nasır var acımıyordu ancak 1 kaç gündür acıyor aldırmak isyiyorum sgk var sonra tekrar eder mi ?

  1. Genel Cerrahi Uzm Seher ŞİRİN

   İbrahim;
   sıkı sert ayakabılar giymezseniz tekrarlamaz. Bunları yapmazsanız tekrarlar. Muayene ücretsizdir. Karar verirseniz 212 572 72 65 numaramızdan iletişime geçeblirsiniz

 5. Hocam amiliyattan kotkuyorum nasırım acıttmıyo sızlanmıyo kaşınıyo hemde aşırı kaşınıyo sivri sinek ısırığı gibi okul açdı yani 1 yıl gibi gibi var ama büyüyor hem arkdaşlarımın dediğiene göree nasır bandı işe yaramıyo sert ayakkabıda giymiyorrum her zaman değiştiriyorum orta büyüklünde baş ayak parmağımın tam ortasında hafiften yanda ne yapcağım lütfen 212 572 72 65 numarımızı arıyarak iletişime geçin demeyyin çözümü yorumla anlatın lütfen

  1. admin

   nasır varsa,ağrı yapıp günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa tedavi olmanız gerekir

 6. Selcuk

  Dolasim sistemi problemi olan ayaktabaninda nasir var.. yakma islemine engel olurmu ?

  1. Asistan

   Nasır tedavisinde yarayı açık bırakıyoruz. Vücut kendisi onararak yarayı kapatıyor. dolaşım bozukluğu olanlarda,şeker hastalığı olanlarda,sigara içenlerde bu süreç uzayabilir ve yara geç kapanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nasır Nasıl Geçer - Tedavisi Nasıl Yapılır? © 2017

Biz Sizi Arayalım mı?