online randevu tedavi fiyatları

Nasır Çeşitleri

Nasır bilindiği gibi derinin anormal bir şekilde kalınlaşmasıdır, bu kalınlaşma derinlere indikçe tepe gibi sivrilir. Bu huni gibi yapı ağrının ana sebebidir. Şöyle ki görünen kısımda 1 cm çapında olan hastalığın tepe kısmı derindeki son noktada 1-2 mm ye düşer işte bu 1 cm lik basınç 1-2 mm lik noktaya basınca dayanılmaz ağrı olur. Yani sorun deridedir ve basılan her noktada olabilir. Nasırın bulunduğu yere göre çeşitlendirme yani parmakta, ayakta, tabanda veya dirsekte gibi isimler verilebilir ancak böyle bir sınıflama yoktur çünkü hepsinin nedeni de tedavisi de aynı şekilde yapılır.

nasır ve siğil çeşitleri

Bir diğer sınıflama da sert, yumuşak ve tohum nasır olarak sınıflama yapanlar vardır ama bunun da bilimsel değeri yoktur ve böyle bir çeşitlendirme kullanılmamaktadır.

Nasır Çeşitleri Nelerdir?

İki çeşidi vardır, bu çeşitlendirme sebebe göre yapılır.
– Derinin kalınlaşması şeklinde olan hiper keratoz
– Siğil mikrobu bulaşması sonucu olan verruko plantaris (bölgelere göre farklı isimlerle de anılır mesela elde olana verruko palmaris denir)

Her ikisi de aynı şekilde tedavi edilir ancak siğil mikrobuyla olanın nedeni çok farklıdır.

siğil-yaktırma

siğil-tedavi-edilmezse

nasir-tedavisi

nasir-cesitleri-2

nasir-cesitleri

nasir

En yaygın olanı hiper keratoz denilen tiptir. Tek sebebi derinin o bölgesine gelen ve sürekli devam eden küçük uyarıcı ama yaralamayıcı travmadır. Marangozda çekicin sapının değdiği nokta, berberin makası taktığı parmağı veya ayakkabısı bir noktaya değen kişinin ayağının o noktasında deri kalınlaşmasıdır. Aslında bu deri kalınlaşması vücudun bir tür savunma mekanizmasıdır ve travma kalktığında kendiliğinden gerileyip kaybolabilir. Kendiliğinden yada kullanılan bant, solüsyon gibi uygulamalarla düzelmemesi halinde ameliyatla yada radyo frekansla çıkarılır. Yöntemlerin ayrıntısı tedavilerle ilgili sayfalarda anlatılmıştır.

Kısmen seyrek görülen ama yine de rastlanan ise siğilden bulaşan tiptir. Mikrobik olduğu için ayağında verruko plantaris (ayak tabanı siğili) olan kişinin giydiği terlik, çorap veya ayakkabı ile bulaşır. Bunun da tedavisinde siğil ilacı denenir 2 haftada düzelmezse cerrahi olarak yada radyo frekansla çıkarılır.

ameliyatsız nasır tedavisi

Ayağında ayak tabanı siğili teşhisi konan kişi kesinlikle başkalarının terliğini, ayakkabısını giymemeli ve en kısa sürede tedavi başlamalıdır. Çünkü çıplak ayakla basılan zeminden ve havuz gibi ortak alanlardan da bulaşabilmektedir. Kendisinden başkasına bulaşabildiği gibi kendi ayağından aynı yada karşı ayağına veya vücudun diğer yerlerine bulaşarak sorunun çok yaygınlaşmasına neden olabilir. Normal ayak tabanı nasırı bulaşıcı değildir.

Bir de bunların dışında nasrın yerleşim yerine göre elde, parmakta, parmak arasında nasır gibi sınıflama yapılabilir ama hepsinin oluşumu ve tedavisi aynı olduğu için böyle bir bilimsel sınıflama yoktur.
Yine topuk kısmındaki deri kalınlaşması bu sınıfa sokulmaz, kişinin genetik yapısı, yalın ayak dolaşması veya mesleğine bağlı olarak deride çok kalınlaşma olsa da bu kalınlaşmayı nasırmış gibi değerlendirmeyiz. Bu durum fizyolojik yani doğal kabul edilebilecek kadar normal bir durumdur.

4 Soru / Cevap

  1. Merhaba 11 yasindan beri ayak tabanimda nasir var bazen yer degistirsede bir turlu bitmiyor.bazen 6 bazen 9 tane olabiliyor.yumusak tabanli ayakabilar giyoyorum genelde deniz terligi giyiyorum gecici olarak rahatlatiyor.ama ayda bir kere jiletle kesmek zorunda kaliyorum yoksa uzerine acidan basamiyorum.Bu dertten muzdarip olan diger akrabalarim var mesala dayilarimin bir kaci amcalarimin ikisi kuzenlerimdede var acaba irsi bir seymi bu her ikibtarafta olmasinin sebebi akraba evliligi olabilirmi ailede nasirlarini ameliyatla cikarmasina rağmen tekrar cikanlar oldu.yasim 14 iken devlet hastanesinde bir cerraha gostermistik doktor aynen soyle dedi ;Bunlar gitmez en az iki ayakabin olacak hergun birini giyecen.yas 35 oldu hala gitmiyor butun enerjimi aliyorlar hergun cemrelere basar gibi aci cekiyorum 🙁

    1. Yazdıklarınız nasırdan çok ayak tabanı siğili olabileceğini düşündürüyor. Size yakın İdea Klinik şubesine gelirseniz netleştiririz.

  2. Bende de ayak topugumda iki tane vardı iki defa yaktım nasır bandı vs.Kullandım bi ise yaramadi ve sonra dan çoğalmaya başladı şuan 9 tane var ve ağrısı çok siddetli

    1. Tedavi olmanız gerekir. Kliniklerimizde nası tedavisini RF ile yapıyoruz, çevre doku hasarı minimal olduğu için diğer yöntemlerle göre iyileşme daha hızlı olur. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
      Op. Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz