online randevu online randevu tedavi fiyatları

Nasır Ürer mi?

Bir hastalığın üremesi yada tedaviden sonra çıkması asıl sorunun ortadan kaldırılıp kaldırılmamasına bağlıdır. Yani ilk hastalığın ortaya çıkmasına neden olan faktör devam ederse yenileri çıkabilir yada tedavi olunsa dahi o bölgede tekrar edebilir. Tabi ki bu kesin değildir ancak kesin olmasa da temel faktör ortadan kaldırılmalıdır.

nasir-urer-mi

Bilindiği gibi nasırlar küçük ama devam eden travmaya karşı derinin verdiği bir tepkidir. Üretmekteki amaçta o bölgedeki deriyi kalınlaştırarak devam eden travmaya karşı daha dayanıklı hale getirmektir. Ancak bu kalınlaşan derinin tepe kısmındaki nokta çok ağrı yapmasına neden olur işte bu duruma nasır denir.

Nasır Çoğalır mı?

Aslında radyo frekansla alındığında nidus denilen başlangıç noktası alındığı için aynı yerden tekrar üremesi beklenmez ancak nasıl başta yokken bir nedenle oluştuysa aynı neden ortadan kaldırılmazsa olabilir. Bu durumda sebebi ortadan kaldırmak gerekir. Mesela uygun ayakkabı giyilmiyorsa değiştirilmelidir veya kundura tarzı giyiliyorsa spor tarzı tercih edilmelidir, topuklu ayakkabı giyiliyorsa düze yakın olan giyilmelidir. Bunlara dikkat edilirse aynı noktadan tekrarlamaz. Özellikle basma bozukluğu olan mesela bir bacağı kısa olan yada ayağının ucuna basarak yürüyen kişilerde tekrar üreme ihtimali daha yüksektir bu şekilde düzeltilemeyen sebepler olan kişilerde o bölgeye silikon yastık konulabilir.

Nasıra çok benzeyen yine nasırlar gibi daha çok ayak tabanında olan bir tür siğil verruko plantarisi ayrı değerlendirmek gerekir. Hastaların kafasındaki ”nasır ürer” soru işareti buradan kaynaklanmaktadır. Aslında siğil olan durumu nasırmış gibi yanlış teşhisle tedavi ederler ama yeniden olma veya başka yerlerden çoıkma ihtimali üredi düşüncesine neden olur. Burada sorun nasırdan değil mikrobik hastalık olan taban siğilinin ayağın başka yerlerine bulaşmasıdır.

Ayak Tabanında Siğil

Yukarıda bahsedildiği gibi nasıra çok benzer ancak bu konuda tecrübeli doktor muayeneyle bunun ayrımını yapabilir. Tedavileri aynı yolla yapılır ancak verruko plantaris mikrobik bir hastalık olduğu için etrafı iyi kontrol edilmeli ve varsa küçük olanlar da aynı anda onlar da radyo frekansla yok edilmelidir. Küçükler bırakılırsa zamanla büyür ve yeniden ürer. Ayak tabanı siğili tedavisinden sonra küçük küçük yeniden üreme alanları oluşursa oralara da mikrop bulaşmış demektir ve büyümesi beklenmeden yok edilmelidir.

Nasır gibi görünen ayak tabanı siğilleri ortak giyilen terlikle ev içinde birlikte yaşanan diğer kişilere de bulaşabilir, birlikte yaşadığınız kişileri riske atmamak için şikayet yapmasa dahi aldırmalısınız.

Nasır Tekrarlar mı?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayıdır. Şöyleki; ayakkabı tarzı değiştirilip, varsa başka nedenler ortadan kaldırılırsa tekrarlamaz ama sebep ortadan kaldırılmazsa tekrarlama ihtimali yüksektir. Tekrarladığında tedavisi aynı şekilde yapılabilri ama doğru yaklaşım mutlaka sebep veya sebepler önlenmelidir.
Bir diğer önemli etken de tedavinin hangi yöntemle yapıldığıdır, klasik cerrahi yöntemle kesip, çıkarıp, deriyi dikme tedavisinde tekrar ihtimali daha yüksektir. Radyo frekans tedavisinde nüks daha düşüktür.

12 Soru / Cevap

 1. Benim ayağımda bitane cikti. İş yerinde sürekli ayakta olduğum icin. Ilk defa çıktı.once derinin icinden su toplamış gbi duruyodu ve. Çoğaldı cok ağrı yapiyor. Nasir bandi ve asit solesyon kullandım fayda etmedi.ne yapmam gerekiyor acaba nasir mi bilmiyorum.

 2. Merhaba Ayagimda bir anda sertlesen bissürü ufak sigil tarzi birsey cikiyor. Ne yapmaliyim. Domatrz koyun desiler koydum fayda etmedi gitmiyor ve üzerine basinca agri oluyor.

  1. siğil olabilir.hızla yayılır ve bulaşıcıdır.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.kliniklerimizde siğil tedavisini RF ile yapıyoruz,RF ile tedavi de çevre doku hasarı diğer yöntemlere göre çok daha azdır,iyileşme bu nedenle hızlı olur.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam 11 yaşındaki kızımın ayak topugunun yan kısmında fındık büyüklüğünde nasır çıktı. Yanlarınada küçük kucuk çıkmış nasir bandı kullanmaya başladık. Siz ne önerirsiniz hocam.

  1. Birden fazla ise Siğil olma ihtimali çok yüksek. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim, tedavisini RF ıle yapabiliriz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Ayağımda sert bi nasır gibi 2 tane nasır var sanırı şimdide su toplaması var şuan küçü ve nasır bandi kullandim fayda etmedi 2 gün art arda taktim ama fayda etmedi ve sanirim 3. Çıkıyo ne yapmalıyım

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim,Ayakkabı tarzınız nasır oluşmasında en önemli etken ,ayakkabı stilinizi değiştirmelisiniz.
   Op. Dr. Seher Şirin

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz daha rahat değerlendirebiliriz, duruma göre tedavinizi yapabiliriz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz*

yeni