Home / Nasır Hakkında Bilinmeyenler / Nasıra Ne İyi Gelir, Nasırın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasıra Ne İyi Gelir, Nasırın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır, cildin sürtünmeye ve baskıya maruz kalması ile ortaya çıkan bir cilt problemidir. Sürtünmeye ve baskıya maruz kaldığında vücut bunu fark ederek cildin kalınlaşmasını isterken yanlış gelişir ve nasır sorunu ortaya çıkar. Daha çok ayak ve el parmaklarında meydana gelerek hem kötü görüntü hem de acı ve ağrı gibi şikayetlere yol açmaktadır.

nasıra ne iyi gelir

Eğer nasır henüz yeni ve başlangıç aşamasındaysa sürtünmeleri engelleyerek şikayetlerinizi uzaklaştırabilir ve nasırın geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin nasır ayağınızdaysa ve oluşumunda rol oynayan sebep kullandığınız ayakkabıysa ayakkabınızda problem var demektir. Ayakkabınız ayağınıza tam oturmuyor büyük ya da küçük geliyorsa sürtünmeler kaçınılmazdır. Dolayısıyla tam oturan ayakkabıda sürtünme ve baskı söz konusu olmayacağı için sorun olmayacaktır.

Nasırın Oluşum Nedenleri

– Ellerin çok çalışması ve sürtünmeye maruz kalması
– Ayakkabıların tam oturmaması. Büyük ya da küçük gelmesi.
– Yalın ayak dolaşmak
– Ayakların baskı ve sürtünmeye maruz kaldığı diğer durumlar.

Nasır Belirtileri

– Derinin kalınlaşması
– El ve ayaklarda kemik çıkıntıları
– Sarı, kahverengi veya kırmızı renk alan deri
– Hassasiyet ve ağrı
– Acı ve zonklama hissi

nasır tedavisi

Nasırın Tedavisi

Nasırın meydana gelmesinde rol oynayan faktörler başlangıç aşamasında önlenirse nasır muhtemelen kendiliğinden gerileyerek kaybolabilir. Fakat ilerleyip kronik bir hal aldıysa en net tedavi yolu cerrahi şekilde yapılan tedavilerdir. Nasırın tamamen yok olması için köküyle beraber alınması gerekir. Aksi taktirde siz evde uygulayacağınız yöntemleri uyguladığınızda düzeldiğini düşünseniz de tekrarlaması an meselesidir. Dolayısıyla kronik bir durumda değilse önlem alabilir ve aşağıda belirttiğimiz yöntemlerle evde tedavi edebilirsiniz.

Evde Bitkisel Nasır Tedavisi

1 ) Ponza taşı
Halk arasında topuk taşı olarakta bilinmektedir. Her akşam yatmadan önce ayaklarınızı 10 dakika boyunca sıcak suda tuttuktan sonra güzelce kurulayın. Ardından aktarlardan satın alabileceğiniz ponza taşını 3-5 dakika boyunca nasırınıza sürtebilirsiniz. Sürtme işlemini tamamladıktan sonra yine aktarlardan alabileceğiniz hint yağına pamuk batırın ve sabitleyerek bandajlayın. Ertesi gün bandajı çıkardıktan sonra gün içinde birkaç kez daha hint yağı uygulayın. Nasırınız iyileşene kadar birkaç gün bu işlemi tekrar edin.

2 ) Karbonat
Karbonat nasırın iyileşmesini hızlandırma özelliği olan bir maddedir. Nasır meydana gelen bölgede ki ölü derilerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra cildin enfeksiyon kapmasına karşı da savunma sağlar. Öncelikle bir kovayı ılık suyla doldurun ve içerisine 2-3 yemek kaşığı karbonat koyarak karıştırın. Hazırladığınız bu suyun içerisine ayaklarınızı sokun ve 10-15 dakika kadar bekletin. Ayaklarınızı çıkardıktan sonra kurulayın ve nasırın bulunduğu bölgeyi ovun. Bunun dışında eğer isterseniz bir miktar limon suyunun üzerine 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek macun elde edebilir, bu macunu nasırınızın üzerine uygulayabilirsiniz. Macunu uyguladıktan sonra ayağınızı açık bırakın ve sabah kalktığınızda durulayın. Sonrasında ise yine ponza taşı kullanarak ovabilirsiniz.

3 ) Beyaz Sirke
Beyaz sirkenin asitlik düzeyi oldukça fazladır ve yakıcı özelliği bulunmaktadır. Yönteme geçmeden belirtmek isteriz ki beyaz sirke cildinize zarar verebileceğinden dolayı asla saf şekilde uygulanmamalıdır. Bir su bardağının 3’te ikisini su ile doldurun ve kalanını beyaz sirke ile tamamlayın. Seyrelttiğimiz bu karışımı bölgeye hafifçe sürün. Bandaj ile üzerini kapatın ve gece yatarken açık durumda bırakın. Sabah kalktığınızda ise ponza taşı yardımıyla ovarak kalınlaşan derinin pul pul dökülmesini sağlayabilirsiniz.

4 ) Sarımsak
Sarımsak bir çok derde devadır ve antioksidan özelliği bulunur. Gece yatmadan önce bir diş sarımsağı nasırınızın üzerine uygulayarak kurumaya bırakın. Biraz yakıcı olabilir fakat çok acı verirse uygulamayı bırakın. Sabah kalktığınızda ayağınızı ılık suyla durulayın. Nasırınız yok olana kadar her gün bu işlemi tekrar edin.

5 ) Terebentin Yağı
Terebentin deri içerisine hızlıca nüfuz eden antiseptik özellikte bir maddedir. Bir bezin içerisine sardığınız buz ile nasırınızın üzerine 2-3 dakika masaj uygulayın. Daha sonrasında güzelce kuruladığınız cildinize terebentin yağını sürün. Üzerini bir bandaj ile kapattıktan sonra sabaha kadar tutun. Sabah kalktığınızda ılık su ile ayağınızı yıkayın ve nasırınız kaybolana kadar devam edin.

6 ) Limon
Bilindiği gibi limonda asit içermektedir. Asit içerdiğinden dolayı limon nasırı yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Günde en az 3 kere nasırlı bölgenin üzerine limon sürerek kurumasını bekleyin. Dilerseniz bir yemek kaşığı limon suyunun içerisine 2 adet karanfil koyup 15 dk bekledikten sonra da sürebilirsiniz. Sonuç alana kadar her gün en az 3 kez olacak şekilde bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

7 ) Meyan
Meyan bir çok sağlık sorununda derman olabilecek nitelikte bir maddedir. Nasır için etkili olması için hardal yağı ile karıştırılması gerekmekte ve macun elde edilmelidir. Macunun elde edilebilmesi için ilk olarak yeterli oranda ki hardal yağının içine 1 çorba kaşığı kadar meyan tozu karıştırın. Bu sayede gereken macun elde edilmiş olacaktır. Macunu gece yatmadan önce nasırlı bölgeye uygulayın üzerini bir bandaj kullanarak kapatın ve sabaha kadar bekletin. Sabah kalktığınızda bandajı çıkararak ayağınızı ılık su ile yıkayın. Gittikçe küçülen nasırınız tamamen kayboluncaya dek aynı işlemi tekrar edin.

8 ) Zerdeçal
Yine bir macun elde etmek için bal ile zerdeçal karıştırılmalıdır. Bu elde ettiğiniz karışımı bölgenin üzerine uygulayın kendi kendine kurumasını bekleyin. 2-3 günde bir olacak şekilde,sorun ortadan kalkıncaya dek devam edin.

9 ) Papaya
Papaya ölü deriyi sıyırabilme ve her ağrıyı hafifletme özelliğine sahiptir. Küçük boyutta ki bir papayayı rendeleyerek suyunu elde edin. Bu elde edilen papaya suyunun içine bir miktar pamuk batırarak nasırın üzerine yerleştirin. Gece açık bırakın, sabah kalktığınızda ponza taşı yardımıyla çok sert olmadan yavaşça ovun. Sonuç alana kadar her gün tekrar edin.

10 ) Ananas
Gece yatmadan önce taze bir ananas kabuğundan küçük bir parça keserek nasırlı bölgenin üzerine koyun ve üzerini bandaj ya da benzeri bir malzeme ile sarın. Sabah kalktığınızda bölgeyi ılık suyla yıkayın. Kuruladıktan sonra hindistan cevizi yağı uygulayın.Yeterli sonucu alana kadar aynı işlemi her gün devam ettirin.

Yeni türeyen ve çok fazla ilerlememiş vak’alar da işe yarıyor olabilir. Fakat köklenmiş ve kronikleşmiş vak’alar da bu yöntemlerden sonuç beklenmez. Bunun dışında kişilerin jiletle nasırlarına müdahale etmeleri de önerilmeyen bir durumdur. Jiletle nasırınızı keserken cildinize beklenmedik bir zarar verebilir, daha kötü sonuçlar almanıza sebep olabilirsiniz.

11 ) Epsom Tuzu
Sıcak su eşliğinde epsom tuzu kullanılarak nasırın ıslatılması halinde sertleşen ve kalınlaşan nasır yumuşayabilir. Ayrıca bu yöntem sayesinde nasır enfeksiyonlara karşı korunabileceği gibi sert kısmın kazınmasına da yardımcı olacaktır.

Uygulaması: Ayağınızın girebileceği büyüklükte bir kap (leğen olabilir) sıcak su ile doldurulur ve içine bir avuç kadar epsom tuzu katılır. Karıştırdıktan sonra nasırın olduğu el veya ayak bu suyun içine sokularak 10 dakika bekletilir. 10 dakika sonrasında ponza taşı ile nasırlı bölge ovulur. Bölge bu şekilde temizlendikten sonra çıkarılıp kurutulur. Losyon sürerek işlem sonlandırılır. Vak’a tamamen düzelene kadar her gün bu işlem tekrar ettirilir.

12 ) Elma Sirkesi
Asit içerikli bir ürün olan elma sirkesi nasırın tedavisinde uygulanan doğal bir yoldur. Fakat dikkat edilmesi gerekir. Çünkü yakıcı özelliği olan elma sirkesi yanlış kullanılırsa el veya ayağınızı yakarak çok daha kötü bir hale sokabilir.

Uygulaması: Bir pamuğa elma sirkesi damlatarak gece yatmadan önce nasırın üzerine tampon yapın. Bu şekilde sabaha kadar bekletin. Sabah uyandığınızda ponza taşı ile ovun. Sonrasında zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ile nemlendirin. Tamamen yok olana kadar her gün tekrarlayın.

13 ) Aspirin
Aspirin hem nasır kaynaklı oluşan acı ile ağrıları dindirir hem de sertleşen derinin yumuşamasını sağlar.

Uygulaması: 5-6 adet aspirini ezerek toz haline getirin. Bir kaba koyun ve içine yarım tatlı kaşığı limon suyu ve çeyrek tatlı kaşığıda hazırladığınız aspirinli sudan koyarak karıştırın. Hazırladığınız bu son karşımı nasırlı bölgeleye uygulayın. Plastik bir poşet ile örtün. Sıcak bir havlu ile de sararak 10 dakika bekletin. Süre dolduğunda yıkayın ve ponza taşı ile ovun. Tamamen kaybolana kadar devam ettirin.

IDEA klinik olarak Istanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da bulunan toplamda 7 şubemizde radyo frekans yöntemiyle nasır tedavisi yapmaktayız. Bizlere İLETİŞİM sayfamızda ki irtibat numaralarımızdan ulaşabilir, bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz