Home / Nasır Hakkında Bilinmeyenler / Parmak Arasında Nasır Neden Olur, Korunma Yolları Nelerdir?

Parmak Arasında Nasır Neden Olur, Korunma Yolları Nelerdir?

Gün boyu yürüdükçe birbirlerine çarpması sebebiyle nasırın en sık rastlandığı yer ayak parmaklarının arasıdır. Özellikle baş parmaklar ve serçe parmaklar en sık oluşma yeridir. Ayakkabının biraz sıkması bile her adımda hastaya eziyet olur. Tabandakiler kadar ağırlık binmese de birbirine çarpması ciddi ağrı yapabilir. Parmaklarında deformasyon olan yada doğru basmayarak yürüyenlerde daha sık rastlanır.

parmak arasında ki nasır nasıl geçer

Parmak Arasında Nasır Neden Olur

Yukarıda kısaca bahsedildiği gibi temel neden parmağın parmağa her adımda çarparak basınç yapmasıdır. Önceleri vücudun savunma mekanizması olarak deride kalınlaşma olur sonra travma devam ederse deri kalınlaşması nasırlaşmaya başlar ve nidus denilen kök oluşur. Nidus oluştuktan sonra ağrı artık dayanılmaz düzeylere çıkar.

Bir diğer neden ise siğildir. Ayaktaki siğiller nasıra benzer bir görünüm kazanırlar ve sıklıkla birbiriyle karışır. Siğil nasıra kıyasla daha pütürlü bir yüzeye sahiptir. Bu konuda uzman doktor rahatlıkla ayırt edebilir.

nasır tedavisi

Nasırdan Korunma Yolları

Aslında tam korunmak mümkün değildir anca deride kalınlaşma fark edildiğinde yada ağrının hafif hafif başladığı dönemde parmakların arası pamuk gibi yumuşak malzemelerle desteklenirse ilerlemesi engellenebilir. Yine bu amaçla üretilmiş çeşitli ebatlarda silikon yastıklar üretilmektedir. Bu silikon yastıklar da kullanılabilir.

Destek dokusu koymak dışında yine kalınlaşmanın ilerlemesini engellemek için haftada iki üç defa banyonun sonunda ponza taşı yada benzeri malzemelerle yüzeyleri alınabilir. Jilet benzeri kesici aletle de yüzeyden alınabilir ancak jiletin kontrolsüz kullanımı kesiklere ve iltihaplara neden olabilir.

Parmak Arasında Nasır Tedavisi

En etkili ve pratik tedavi radyo frekans ile yapılabilmektedir. Nasırların büyüklüğüne göre 2-5 dakikada işlem tamamlanır. İşlem bitişi hasta işine veya sosyal yaşamına dönebilir. Hafif düzeyde olacak ağrı için basit ağrı kesiciler yeterli olur. Radyo frekansla alınan bölge yeni sağlıklı ciltle kaplanır. Tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli şey nasırın kökü yani nidusun alındığından emin olunmalıdır. Kökü alındıysa ve temel sorun ortadan kaldırıldıysa tekrar oluşma ihtimali yok diyecek kadar azdır.

Nasırın Bitkisel Tedavisi

Çeşitli bantlar, asitli sıvılar veya bitkisel adıyla satılan ürünler derindeki kökü etkilemediğinden gerçek tedavi değildir, ponza taşıyla yüzeyini sıyırmaktan farksızdır.

Yazar: Op. Dr. Seher ŞİRİN

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz